Kiedy dostanę rozwód – wprowadzenie
Spis treści wpisu - będzie szybciej
W ostatnim wpisie wskazywałem jakie są przyczyny rozwodów. Dziś z kolei chciałbym wyjaśnić, co kryje się za przesłanką dopuszczającą orzeczenie rozwodu, jaką jest „zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego„. Bez spełnienia tej przesłanki niemożliwe jest wydanie wyroku rozwodowego rozwiązującego małżeństwo. Nierzadko w pracy zawodowej spotykałem się z pytaniem, czy jeżeli małżonkowie jeszcze razem, mogą wziąć rozwód.
Zupełny rozkład pożycia małżeńskiego
Rozkład pożycia małżeńskiego jest zupełny, gdy między małżonkami zostały zerwane wszystkie więzi – duchowe, fizyczne i gospodarcze. Dlatego też w przypadku braku jednego z tych elementów pożycie małżeńskie trwa nadal np. gdy brak pożycia seksualnego małżonków usprawiedliwiony jest ich wiekiem, chorobą, odbywaniem kary pozbawienia wolności itp. Jednak sporadyczne i rzadkie stosunki fizyczne między małżonkami wskazują, że rozkład pożycia małżeńskiego nie jest zupełny.
Trwały rozkład pożycia małżeńskiego
O trwałym rozkładzie pożycia małżeńskiego można mówić w sytuacji, gdy doświadczenie życiowe pozwala na przyjęcie, iż małżonkowie już nie nawiążą pożycia małżeńskiego. W praktyce wielokrotnie się zdarza, iż jeden z małżonków nie chce rozwodu (najczęściej ten winny rozkładu pożycia małżeńskiego) i dąży do powrotu do drugiego małżonka. Sąd Najwyższy jednak uznał, iż sama gotowość małżonka do powrotu do pożycia w trakcie postępowania rozwodowego nie unicestwia jego rozkładu.
Wiele osób obawia się, iż nie otrzyma rozwodu w przypadku przyjaznego stosunku do drugiego małżonka. To nieprawda. Wskazuje się, iż utrzymywanie poprawnych stosunków między małżonkami powinno być normą, a nie wyjątkiem, w szczególności jeżeli małżonkowie mają wspólne dzieci. Z przyjaznego stosunków małżonków nie wynika przejaw powrotu do siebie, a jedynie godny wzorzec do naśladowania.
Zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego – wniosek końcowy
Stwierdzenie, czy doszło do zupełnego i trwałego rozkładu pożycia małżeńskiego, powinno być pierwszym krokiem przed zainicjowaniem postępowania rozwodowego. Jeżeli Sąd ustali, iż do rozkładu nie doszło, trzeba liczyć się z tym, iż nie orzeknie rozwodu.
Jeżeli masz jakieś pytania lub wątpliwości – pisz w komentarzu! 🙂
Poczytaj także jakie są przyczyny rozwodów <<–klik
U nas właśnie był problem z rozwodem, sąd sie zastanawiał czy nam dać, bo nadal mieszkalismy ze sobą w domu, choć na innych piętrach, ale sie dało udowodnic, ze juz razem nie zyjemy, ze jest rozkład pożycia małżeńskiego i już 5 lat po ślubie…
Przyznam że bardzo ciekawe porady, które kiedyś mogą się człowiekowi przydać. Chociaż mam nadzieję że nie 😉