Zgłoszenie szkody ubezpieczycielowi i postępowanie przed ubezpieczycielem – postępowanie likwidacyjne w pigułce

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej - jak zrobić?

Zgłoszenie szkody – co, jak i dlaczego?

Zgłoszenie szkody komunikacyjnej - jak zrobić?Zgłoszenie szkody to naturalne następstwo zdarzenia komunikacyjnego. Kto nie miał kolizji drogowej lub nie był chociażby jej uczestnikiem ręka do góry! Osobiście nie znam osoby, która nie miałaby chociażby delikatnej stłuczki na parkingu, to normalne. Rodzi się wtedy pytanie, jak dokonać likwidacji szkody, by jak najszybciej otrzymać należne odszkodowanie. Niniejszy artykuł dotyczy sytuacji, w której do kolizji doszło z winy osoby trzeciej.

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – druk w Twoim samochodzie

Mówi się, że „przezorny zawsze ubezpieczony”. A kto z Was ma w swoim aucie tzw. oświadczenie sprawcy kolizji ?Pewnie niewiele osób posiada takie dobrodziejstwo. Mogę Wam w tym pomóc – z naszej strony pobierzesz darmowy wzór oświadczenia, który możesz wydrukować i trzymać w swoim samochodzie.

Kliknij na link z prawej strony, by je pobrać -> Oświadczenie sprawcy kolizji

Dlaczego to takie ważne? Bardzo często sprawca zdarzenia prosi, by nie wzywać policji, ponieważ nie chce otrzymać mandatu oraz punktów karnych. Jednak gdy tego nie zrobimy, należy wylegitymować sprawcę zdarzenia, spisać jego dane z dowodu osobistego, dowodu rejestracyjnego oraz polisy OC, by uniknąć kłopotów na dalszym etapie postępowania.

Termin na zgłoszenie szkody

Bardzo często słyszę od swoich Klientów dwa pytania:

 1. Ile czasu mamy na zgłoszenie szkody oraz
 2. W jakim terminie należy złożyć odwołanie

i wcale się im nie dziwię. Może na początek trochę teorii. Zgodnie z art. 818 kodeksu cywilnego umowa ubezpieczenia lub ogólne warunki ubezpieczenia (dalej: OWU) mogą przewidywać, że ubezpieczający ma obowiązek w określonym terminie powiadomić ubezpieczyciela o wypadku. Jaki to termin? A to już zależy od tego gdzie ubezpieczaliście pojazd. Zwyczajowo jest to termin 3-7 dniowy, w zależności od ubezpieczyciela. Dlaczego ważne by zrobić to jak najszybciej? Przede wszystkim dlatego, by zakład ubezpieczeń nie zarzucił Wam, iż obecnie niemożliwe jest oszacowanie wysokości szkody, bo np. naprawiliście już pojazd – niestety znam takie przypadki. Nie zawsze jednak ponosi się negatywne konsekwencje, gdy do zgłoszenia szkody dojdzie później.

Przedawnienie – twór, do którego lepiej nie doprowadzać

Zgodnie z art. 442(1) § 1 kodeksu cywilnego roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. To znaczy, że po upływie tego termin zakład ubezpieczeń może podnieść zarzut przedawnienia i zwolnić się od odpowiedzialności za skutki zdarzenia = po upływie tego terminu nie otrzymamy odszkodowania, choćby nam się prawnie należało. Dłuższe terminy dotyczą szkód, które wynikają ze zbrodni lub występku (nie wykroczenia).

Jak dokonać zgłoszenia szkody?

Jak Ci wygodniej. Istnieje wiele możliwości powiadomienia o szkodzie. Wiele zakładów ubezpieczeń na swoich stronach internetowych posiada systemy zgłoszenia szkód online. Niektórzy udostępniają także formularze do wydruku, które trzeba wypełnić i przesłać na adres pocztowy ubezpieczyciela lub kserokopie wysłać mailem. Dość popularne jest także zgłoszenie szkody drogą telefoniczną, jednak trzeba liczyć się z tym, że tak czy siak będziecie zmuszeni uzupełnić brakujące dokumenty drogą elektroniczną lub pocztową.

Zgłoszenie szkody – jakie dokumenty należy dostarczyć ubezpieczycielowi?

Jeżeli chcecie otrzymać szybko odszkodowanie, warto przesłać ubezpieczycielowi wszystkie konieczne dokumenty, bez zbędnej zwłoki i dodatkowego uzupełniania braków. Chyba każdemu zależy, by odszkodowanie otrzymać jak najszybciej.

 1. zgłoszenie szkody – najczęściej na druku przygotowanym przez zakład ubezpieczeń. Jeżeli takowego nie posiada wystarczy zwykła forma pisemna. Należy opisać jak doszło do szkody, opisać zakres uszkodzeń, opisać wszystkie roszczenia i o jaką kwotę wnosimy (jeżeli jesteśmy w stanie określić wysokość szkody),
 2. kserokopia dowodu osobistego poszkodowanego,
 3. kserokopia dowodu rejestracyjnego pojazdu poszkodowanego,
 4. ewentualnie fakturę za wynajem pojazdu zastępczego,
 5. oświadczenie sprawy kolizji drogowej lub notatka policyjna ze zdarzenia (o ile jesteśmy w jej posiadaniu),
 6. oświadczenie o zapiętych pasach bezpieczeństwa (w przypadku wnioskowania także o zadośćuczynienie za doznaną krzywdę),
 7. oświadczenie, iż w chwili zdarzenia nie byliśmy pod wpływem alkoholu ani innych środków odurzających,
 8. oświadczenie o numerze rachunku bankowego, na który zakład ubezpieczeń ma przesłać należne nam środki
  (w przypadku dwóch współwłaścicieli pojazdu oświadczenie powinni podpisać obaj współwłaściciele).

Niebawem postaram się opublikować wszystkie potrzebne formularze na naszej stronie w zakładce Pliki do pobrania.

Masz jakieś pytania i wątpliwości co do umowy sprzedaży? Poinformuj nas o tym w komentarzu.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments