Wysokość alimentów na dzieci. Jak obliczyć wysokość alimentów na dzieci?

Wysokość alimentów na dzieci – wprowadzenie

Niestety coraz częściej na wokandę trafiają sprawy o alimenty. To, że rodzicie zobowiązani są do wychowania i utrzymania swoich małoletnich dzieci, nie muszę chyba tłumaczyć. Spór dotyczy wyłącznie tego, jaka wysokość alimentów na dzieci będzie odpowiednia. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co ma wpływ na ich wysokość. Zgodnie z treścią art. 135 § 1. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego„. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić, cóż kryje się pod tymi sformułowaniami.

Wysokość alimentów a „usprawiedliwione potrzeby uprawnionego”

W pierwszej kolejności chciałbym zauważyć, iż nie funkcjonuje swoisty katalog wysokości orzekanych alimentów. Jednakże sędziowie nierzadko odwołując się do doświadczenia życiowego starają się, w mniej lub bardziej dokładny sposób ocenić, ile środków wystarczy na utrzymanie i wychowanie małoletniego dziecka. Jednak każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Przecież każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby.

Na zakres potrzeb dziecka i w konsekwencji wysokość alimentów ma wpływ między innymi.:

  • wiek dziecka – Sąd Okręgowy w Ostrołęce w wyroku z dnia 26 listopada 2013 roku – sygn. akt I Ca 406/13 stwierdził, że „usprawiedliwione potrzeby pieniężne 2- letniej obecnie powódki nie sięgają poziomu 800 zł mies. Dziewczynka […] jest zdrowa i nie posiada szczególnych potrzeb […] odwołując się do wskazówek doświadczenia życiowego i wiedzy powszechnie dostępnej można było szacunkowo określić, że w wieku i położeniu małoletniej powódki kształtują się one na poziomie 600 zł miesięcznie.”
  • stan zdrowia dziecka – jeżeli dziecko wymaga częstych wizyt lekarskich lub musi przyjmować leki, zakres zobowiązania alimentacyjnego musi być większy, aniżeli dziecka zdrowego.
  • zainteresowania i zdolności dziecka – każde dziecko posiada inne zainteresowania i predyspozycje, stąd też koszt uczęszczania przez dziecko na różnorakie zajęcia są różne – jedno dziecko chodzi na bezpłatne kółko szachowe, a inne uczy się grać na gitarze itd.Wysokość alimentów – czy gotowy kalkulator dobry na wszystko?

Czasami wiele osób ma trudności ze wskazaniem kwoty alimentów, którą chcieliby uzyskać dla swoich pociech w Sądzie. W internecie można znaleźć wiele mniej lub bardziej dokładnych kalkulatorów, jednak osobiście dość sceptycznie podchodzę do konieczności ustalania ilości spożywanej mąki przez dziecko czy ilości płynu do płukania przypadającego na dzieci. Przykłady można mnożyć. Sądowi naprawdę nie chodzi o to, by bardzo szczegółowo i dokładnie co do złotówki określić koszty danego rodzaju. Wskaż określoną kategorię potrzeb – np. wyżywienie i ustal orientacyjną kwotę za ile „dziecko zjada” każdego miesiąca np. 400,00 złotych.

Majątkowe i zarobkowe możliwości osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów a ich wysokość

Mówi się, że „dzieci kosztują”. Stąd też panuje powszechne przekonanie, iż ojciec/matka powinni płacić alimenty w znacznej wysokości. Bardzo często w pozwach o alimenty umieszcza się kwoty, które nie tylko znacznie przekraczają zakres potrzeb dzieci. Przekraczają także majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanych do ich zapłaty. Jak to rozumieć? Otóż możliwości zarobkowe to hipotetyczna wysokość środków pieniężnych, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swoich sił fizycznych i umysłowych (zobacz orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2007 roku, II UK 229/06). Bardzo często błędnie przyjmuje się, iż chodzi tu o obecnie osiągane dochody przez zobowiązanego. Nic bardziej mylnego. Chodzi o samą zdolność do uzyskania wyższego wynagrodzenia. Stąd też Sąd w toku postępowania dowodowego stara się drobiazgowo ustalić, jakie wykształcenie, umiejętności, ukończone szkolenia itd. posiada osoba zobowiązana do zapłaty alimentów.

Zapamiętaj:

Wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych i majątkowych, a nie od tego, jakie obecnie dochody ktoś uzyskuje. W niniejszym artykule dowiesz się, jak obliczyć wysokość alimentów na dzieci.

Przykładowo, jeżeli zdrowy i silny facet mówi przed Sądem, że nie ma pracy i wykazuje dochody równe 0, nie oznacza to, że jego zdolności zarobkowe i majątkowe także są równe 0. Zdowie jest? Jest. Siła jest? Jest. To i możliwości, by pracować w jakiekolwiek pracy fizycznej też są. Zawsze można złożyć wniosek do Sądu, by ten zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy o oferty pracy dla osób o odpowiednich zdolnościach i kwalifikacjach.

Alimenty z kosmosu – a bo moja koleżanka dostaje na dzieci ….

Porównywanie się do innych osób co do wysokości alimentów jest bardzo zgubne. Oczywiście może to być pewien punkt wyjścia do ustalenia wysokości alimentów, ale informacje te powinny służyć wyłącznie pomocniczo. Każde dzieci mają inne usprawiedliwione potrzeby, a możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego także mogą się znacznie różnić. To, że ktoś uzyskał od żony/męża alimenty w wysokości po 1 000,00 złotych na dziecko jeszcze nic nie oznacza.

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Pisz w komentarzu : )

Subscribe
Powiadom o
guest
21 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Paulina
Paulina
3 lat temu

A co jesli dziecko jest niepelnsprawne, a alimenty byly zasadzone jak na zdrowe dziecko pare lat temu ?

Sylwek
Sylwek
3 lat temu

Witam.Moja była wyjechała z córką za granicę.corka za rok zacznie studia.chcialbym wiedzieć czy o podwyższenie alimentów może ubiegać się w zagranicznych sądach czy w polskich.ja mieszkam w Polsce

Sylwek
Sylwek
3 lat temu

Jakiej kwoty mogę się spodziewać jeśli zarabiam 2000brutto?

Gosc
Gosc
3 lat temu

Witam, alimenty zasadzone 6lat temu, dziś dziecko ma 12 lat.Potrzeby dziecka zmieniły sie oraz moja sytuacja finansowa. Zarabiam mniej o tysiąc złotych i wyszłam za mąż. Jaki to może mieć wpływ na alimenty?

Kasia
Kasia
3 lat temu

Witam. Chciałabym się spytać, czy mam szansę na podwyżkę alimentów od ojca dzieci kiedy pośle córeczkę do żłobka a synka do szkoly? W chwili obecnej nie pracuję jednak od września chciałbym bardzo pójść do pracy. Ojciec dzieci mieszka w Niemczech pracuje i dorabia na czarno na budowach. W żaden sposób nam nie pomaga (buty ciuchy, leki,) płaci alimenty i zawsze o 40 zł niższe od 1,5 roku tak jest. Mieszkam sama i nie mam pomocy by teraz iść gdziekolwiek nawet do sprzatania klatek bo i to parę zł do prZodu. Teraz mam 700 na synka i 400 na córkę. Proszę… Czytaj więcej »

Ariel
Ariel
3 lat temu

Witam, od ok 3 lat pracuję za granicą i płaciłem 400zł alimentów na syna, teraz ma 8lat.zarabiam teraz ok 5 tys zł, moje koszty utrzymania, wynajem pokoju, bilet, jedzenie to ok 3.5 tyś zł, do tego jestem winny siostrze 12 tyś i płacę co miesiąc po 300 zł. Zostaje mi ok 1200-1500zł. Moja była chce wyższe alimenty, chce podnieść o 400 zł czyli 800zł. Syn często choruje, szkoła też kosztuje. Moje pytanie brzmi, czy sąd może jej przyznać aż, 800 zł czy to za dużo, rozumiem że koszt utrzymania dziecka jest wysoki ale mnie nie stać na tyle. Proszę o… Czytaj więcej »

Ariel
Ariel
3 lat temu

Dodam jeszcze że jak miałem to wysyłałem często po 500-600zł dobrowolnie zamiast 400zł,jak jestem w Polsce to często mu kupuję ubrania czy buty, (raz na kilka miesięcy) pieniądze też mu dawałem.

pawel
pawel
3 lat temu

jeżeli oboje rodziców zarabia około 2000 tyś miesięcznie A dziecko mieszka z matko to jakiej wysokości mogą być alimenty

Paula
Paula
2 lat temu

Witam mam syna 2 letniego niepełnosprawnego chciałabym założyć alimenty konkubentowi jaka jest najwyższa kwota dla dziecka który przyjmuje stałe leki i jeździ na rehabilitacje? Pozdrawiam

Edyta
Edyta
2 lat temu

Mam troje dzieci. Ja zarabiam 2700zl a mój jeszcze mąż pracuje za granicą i zarabia ponad 8000 + pobiera zasiłek rodzinny (1600zł) Chciałbym się dowiedzieć jaką kwotę w moim przypadku mogłaby uzyskać na dzieci, bo na dzień dzisiejszy otrzymuje od niego 2500

Kamil
Kamil
2 lat temu

Sąd nakazał mi płacić 500 zł alimentów na 2,5 letnie dziecko mimo że jestem na rencie po wypadku i nie jestem w stanie funkcjonować bez rehabilitacji. Moja była partnerka nie musiała dziecku wcześniej nic kupować bo wszystkie koszty utrzymania syna ja pokrywałem z odszkodowania. Dziecko nie choruje matka pracuje nie kupuje mu ubrań ani zabawek wszystko dostaje po dzieciach z rodziny. Pieniądze z alimentów wydaje na własne potrzeby. Wszystkie jej kłamstwa bez dowodów sąd uznał za prawdę ja przedstawiłem faktury za większość zakupionych rzeczy.Teraz jestem bez środków do życia. Apelacja nic nie dała.

Basia
Basia
2 lat temu

Witam. Młodszy syn mieszka ze mną (12 lat) a starszy (18 lat uczący się ) mieszka z ojcem. Każde z dzieci jest na utrzymaniu osobnym z rodziców. Ja zarabiam najniższą krajową, natomiast mąż ma 4000 zł miesięcznie. Czy w związku z tym mogę ubiegać się o alimenty na młodszego syna biorąc pod uwagę fakt iż starszy syn jest na utrzymaniu męża? Pozdrawiam