Wysokość alimentów na dzieci. Jak obliczyć wysokość alimentów na dzieci?

Wysokość alimentów na dzieci to jedno z podstawowych pytań zadawanych podczas porad prawnych w Kancelarii radcy prawnego. Należy pamiętać, że wysokość alimentów zależy od usprawiedliwionych potrzeb małoletniego i możliwości majątkowych i zarobkowych osoby zobowiązanej - najczęściej ojca. Niniejszy artykuł będzie wyjaśnieniem przesłanek kodeksowych. Określ wysokość alimentów uwzględniając koniecznie łącznie zarówno potrzeby dzieci, jak i możliwości zarobkowe ojca. Opracował aplikant radcowski Mateusz Łangowski z ChojnicWysokość alimentów na dzieci – wprowadzenie

Niestety coraz częściej na wokandę trafiają sprawy o alimenty. To, że rodzicie zobowiązani są do wychowania i utrzymania swoich małoletnich dzieci, nie muszę chyba tłumaczyć. Spór dotyczy wyłącznie tego, jaka wysokość alimentów na dzieci będzie odpowiednia. W pierwszej kolejności należy dowiedzieć się, co ma wpływ na ich wysokość. Zgodnie z treścią art. 135 § 1. kodeksu rodzinnego i opiekuńczego „zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego„. W niniejszym artykule postaram się wyjaśnić, cóż kryje się pod tymi sformułowaniami.

Wysokość alimentów a „usprawiedliwione potrzeby uprawnionego”

W pierwszej kolejności chciałbym zauważyć, iż nie funkcjonuje swoisty katalog wysokości orzekanych alimentów. Jednakże sędziowie nierzadko odwołując się do doświadczenia życiowego starają się, w mniej lub bardziej dokładny sposób ocenić, ile środków wystarczy na utrzymanie i wychowanie małoletniego dziecka. Jednak każdą sprawę należy rozpatrywać indywidualnie. Przecież każde dziecko jest inne i ma inne potrzeby.

Na zakres potrzeb dziecka i w konsekwencji wysokość alimentów ma wpływ między innymi.:

  • wiek dziecka – Sąd Okręgowy w Ostrołęce w wyroku z dnia 26 listopada 2013 roku – sygn. akt I Ca 406/13 stwierdził, że „usprawiedliwione potrzeby pieniężne 2- letniej obecnie powódki nie sięgają poziomu 800 zł mies. Dziewczynka […] jest zdrowa i nie posiada szczególnych potrzeb […] odwołując się do wskazówek doświadczenia życiowego i wiedzy powszechnie dostępnej można było szacunkowo określić, że w wieku i położeniu małoletniej powódki kształtują się one na poziomie 600 zł miesięcznie.”
  • stan zdrowia dziecka – jeżeli dziecko wymaga częstych wizyt lekarskich lub musi przyjmować leki, zakres zobowiązania alimentacyjnego musi być większy, aniżeli dziecka zdrowego.
  • zainteresowania i zdolności dziecka – każde dziecko posiada inne zainteresowania i predyspozycje, stąd też koszt uczęszczania przez dziecko na różnorakie zajęcia są różne – jedno dziecko chodzi na bezpłatne kółko szachowe, a inne uczy się grać na gitarze itd.Wysokość alimentów – czy gotowy kalkulator dobry na wszystko?

Czasami wiele osób ma trudności ze wskazaniem kwoty alimentów, którą chcieliby uzyskać dla swoich pociech w Sądzie. W internecie można znaleźć wiele mniej lub bardziej dokładnych kalkulatorów, jednak osobiście dość sceptycznie podchodzę do konieczności ustalania ilości spożywanej mąki przez dziecko czy ilości płynu do płukania przypadającego na dzieci. Przykłady można mnożyć. Sądowi naprawdę nie chodzi o to, by bardzo szczegółowo i dokładnie co do złotówki określić koszty danego rodzaju. Wskaż określoną kategorię potrzeb – np. wyżywienie i ustal orientacyjną kwotę za ile „dziecko zjada” każdego miesiąca np. 400,00 złotych.

Majątkowe i zarobkowe możliwości osoby zobowiązanej do uiszczania alimentów a ich wysokość

Mówi się, że „dzieci kosztują”. Stąd też panuje powszechne przekonanie, iż ojciec/matka powinni płacić alimenty w znacznej wysokości. Bardzo często w pozwach o alimenty umieszcza się kwoty, które nie tylko znacznie przekraczają zakres potrzeb dzieci. Przekraczają także majątkowe i zarobkowe możliwości zobowiązanych do ich zapłaty. Jak to rozumieć? Otóż możliwości zarobkowe to hipotetyczna wysokość środków pieniężnych, które osoba zobowiązana może i powinna uzyskiwać przy dołożeniu należytej staranności, stosownie do swoich sił fizycznych i umysłowych (zobacz orzeczenie Sądu Najwyższego z dnia 22 czerwca 2007 roku, II UK 229/06). Bardzo często błędnie przyjmuje się, iż chodzi tu o obecnie osiągane dochody przez zobowiązanego. Nic bardziej mylnego. Chodzi o samą zdolność do uzyskania wyższego wynagrodzenia. Stąd też Sąd w toku postępowania dowodowego stara się drobiazgowo ustalić, jakie wykształcenie, umiejętności, ukończone szkolenia itd. posiada osoba zobowiązana do zapłaty alimentów.

Zapamiętaj:

Wysokość alimentów zależy od możliwości zarobkowych i majątkowych, a nie od tego, jakie obecnie dochody ktoś uzyskuje. W niniejszym artykule dowiesz się, jak obliczyć wysokość alimentów na dzieci.

Przykładowo, jeżeli zdrowy i silny facet mówi przed Sądem, że nie ma pracy i wykazuje dochody równe 0, nie oznacza to, że jego zdolności zarobkowe i majątkowe także są równe 0. Zdowie jest? Jest. Siła jest? Jest. To i możliwości, by pracować w jakiekolwiek pracy fizycznej też są. Zawsze można złożyć wniosek do Sądu, by ten zwrócił się do Powiatowego Urzędu Pracy o oferty pracy dla osób o odpowiednich zdolnościach i kwalifikacjach.

Alimenty z kosmosu – a bo moja koleżanka dostaje na dzieci ….

Porównywanie się do innych osób co do wysokości alimentów jest bardzo zgubne. Oczywiście może to być pewien punkt wyjścia do ustalenia wysokości alimentów, ale informacje te powinny służyć wyłącznie pomocniczo. Każde dzieci mają inne usprawiedliwione potrzeby, a możliwości majątkowe i zarobkowe zobowiązanego także mogą się znacznie różnić. To, że ktoś uzyskał od żony/męża alimenty w wysokości po 1 000,00 złotych na dziecko jeszcze nic nie oznacza.

 

Masz jakieś pytania lub wątpliwości? Pisz w komentarzu : )

Mateusz Łangowski

prawnik w Doradztwo Liberte, aplikant radcowski w OIRP w Bydgoszczy

Może Ci się spodoba...

Dodaj komentarz

6 komentarzy do "Wysokość alimentów na dzieci. Jak obliczyć wysokość alimentów na dzieci?"

Powiadom o
avatar
Sortuj wg:   najnowszy | najstarszy | oceniany
Paulina
Gość

A co jesli dziecko jest niepelnsprawne, a alimenty byly zasadzone jak na zdrowe dziecko pare lat temu ?

Sylwek
Gość

Witam.Moja była wyjechała z córką za granicę.corka za rok zacznie studia.chcialbym wiedzieć czy o podwyższenie alimentów może ubiegać się w zagranicznych sądach czy w polskich.ja mieszkam w Polsce