Rozwód a separacja – zagadnienia wstępne
Spis treści wpisu - będzie szybciej
Na wstępie należy stwierdzić, iż rozwód to nie to samo co separacja.
Zarówno Konstytucja RP jak i kodeks rodzinny i opiekuńczy (dalej k.r.i.o.) przyjmują zasadę trwałości związku małżeńskiego. Nie oznacza to jednak, iż nie ma możliwości jego rozwiązania. Obecnie przewidziano to w art. 56 § 1 k.r.i.o., którym wprowadzono instytucję rozwodu, który jest możliwy, jeżeli pomiędzy małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia małżeńskiego.
Separacja jest stosunkowo młodym tworem, bo wprowadzonym ustawą z dnia 21 maja 1999 roku o zmianie ustawy Kodeks rodzinny i opiekuńczy, Kodeks Cywilny, Kodeks postępowania cywilnego oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 1999 r. Nr 52, poz. 532).
Pisząc o separacji mam na myśli separację prawną – orzeczoną przez sąd, a nie separację w potocznym tego słowa znaczeniu – „jesteśmy w separacji”.
Rozwód a separacja – różnice i podobieństwa
Zgodnie z art. 61 [4] k.r.i.o.
Orzeczenie separacji ma skutki takie jak rozwiązanie małżeństwa przez rozwód, chyba że ustawa stanowi inaczej.
Podobieństwa
Zarówno w wyroku orzekającym rozwód, jak i w wyroku orzekającym separację, sąd stosuje te same przepisy co do orzekania o winie, władzy rodzicielskiej, alimentów na dzieci, wspólnego mieszkania czy podziału majątku wspólnego.
Cóż zatem innego stanowi w tym przedmiocie ustawa?
Różnice
Przede wszystkim separacja, w przeciwieństwie do rozwodu, nie rozwiązuje małżeństwa, w konsekwencji nie można zawrzeć nowego związku małżeńskiego. Pomimo tego, iż sąd orzekł separację, małżeństwo nadal trwa.
Do orzeczenia separacji wystarczy wyłącznie zupełny rozkład pożycia małżeńskiego (nie musi być trwały, jak w przypadku rozwodu).
Małżonek pozostający w separacji nie może powrócić do nazwiska noszonego przed zawarciem małżeństwa. Uprawnienie to przysługuje małżonkowi rozwiedzionemu w ciągu 3 miesięcy od chwili uprawomocnienia się orzeczenia rozwodu.
Separacja – jakie wywiera skutki? Po co ją zawierać?
Separacja to nie tylko wzmianka w akcie małżeństwa. Głównym skutkiem jest powstanie ustroju rozdzielności majątkowej między małżonkami.
Poza tym zgodnie z art. 62 § 1 k.r.i.o.
Jeżeli dziecko urodziło się w czasie trwania małżeństwa albo przed upływem trzystu dni od jego ustania lub unieważnienia, domniemywa się, że pochodzi ono od męża matki.
Orzeczenie separacji uchyla to domniemanie.
Separacja odnosi skutek także w prawie spadkowym – małżonkowie nie dziedziczą po sobie.
Doradztwo Liberte – prawnicy specjalizujący się w prawie rodzinnym, prawie cywilnym i prawie spadkowym.