Oświadczenie sprawcy kolizji – wzór do Twojego samochodu!

Oświadczenie sprawcy kolizji drogowej – przezorny zawsze ubezpieczony

Oświadczenie sprawcy kolizji darmowy wzór do pobrania

Oświadczenie sprawcy kolizji warto mieć w swoim samochodzie. Kolizję drogową czy wypadek komunikacyjny ciężko przewidzieć. Patrząc jednak na statystyki i na sposób jazdy polskich kierowców nie trudno o spostrzeżenie, że prędzej czy później zostaniemy  uczestnikiem  kolizji. Myślę, że na świecie pewne są nie tylko śmierć i podatki, ale także kolizje drogowe. Nie zawsze kolizja jest na tyle poważna, by mówić o wypadku drogowym.  Nie zawsze występuje także spór co do okoliczności powstania zdarzenia. Policję nie zawsze chcemy fatygować. Często za namową sprawców zdarzenia, którzy niekoniecznie chcą otrzymać mandat karny i dodatkowe punkty. Na miejsce zdarzenia Policja powinna być wezwana wówczas, gdy sprawca nie chce wziąć na siebie winy.

Po co nam tak właściwie oświadczenie sprawcy kolizji drogowej?

Przede wszystkim by zabezpieczyć swoje interesy. Oświadczenie powinno zawierać dane potrzebne ubezpieczycielowi w toku postępowania likwidacyjnego. Brak takiego oświadczenia, a także brak wezwania policji na miejsce kolizji, może skutkować odmową wypłaty odszkodowania. Udowodnienie faktu wystąpienia szkody może nastąpić, o ile w ogóle, w toku postępowania sądowego. W praktyce zawodowej spotkałem się z przypadkami kwestionowania powstania kolizji.

Co powinno zawierać oświadczenie sprawcy kolizji?

  1. imię i nazwisko sprawy, jego dane adresowe, nr PESEL,
  2. nr rejestracyjny pojazdu sprawcy,
  3. marka i model pojazdu sprawcy,
  4. nazwa zakładu ubezpieczeń z którym sprawca zawartą miał umowę ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej (OC) oraz nr polisy,
  5. okoliczności kolizji – data, godzina, miejsce, jej przyczyna i jednoznaczne stwierdzenie, kto jest sprawcą,
  6. czytelny podpis sprawcy.

Oświadczenie sprawcy kolizji – bądź przygotowany na każdą ewentualność

Warto mieć w samochodzie przygotowany druk oświadczenia sprawcy kolizji. Nie zawsze mamy przy sobie kartkę papieru i długopis. Kolizja drogowa niesie ze sobą także wiele emocji. Możemy w związku z tym zapomnieć, co powinno znaleźć się na oświadczeniu, co może utrudnić później dochodzenie odszkodowania od sprawcy szkody.

Czeka Cie zgłoszenie szkody?

Mam dla Ciebie propozycję. Pobierz wzór oświadczenia sporządzony przeze mnie.

Klikając na link rozpocznie się pobieranie -> Oświadczenie sprawcy kolizji

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
Adam
Adam
4 lat temu

Takiego oświadczenia sprawcy kolizji szukałem! Dziękuję bardzo! 🙂